Tv NU Film I dag Sport I dag Top Tv Digital TV Hd TV
DR2
DR2 logo
Her findes dagens program for DR2 for i dag og en uge frem.
I dag
11:30  Urt: kamille 
11:50  Sange der ændrede verden 
12:00  DR2 12.00 
12:10  USA's farligste mand 
13:45  DR2s ARK - Var demokrati en god idé? 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show 
14:25  Hvide slaver - Cervantes (3:3) 
15:05  24 timer vi aldrig glemmer - 11. september 2001 (2:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:10  DR2s ARK - Var TV en god idé? 
16:25  The Newsroom II (8:9) 
17:10  The Tunnel (8:10) 
18:00  DR2 18.00 
18:01  Livet ud ad Landevejen: Rasmus og Anders Walter 
18:30  Quiz i en hornlygte 
19:00  Husker du... 
20:00  The Whistleblower

Canadisk-tysk autentisk thriller fra 2010
22:00  Livet ud ad Landevejen: Sussi og Leo 
22:30  Deadline 
23:00  JERSILD minus SPIN 
23:30  60 Minutes 
00:15  The Daily Show 
00:35  Udyret

Amerikansk autentisk thriller fra 1995
02:10  George Harrison - Living in The Material World (2:2) 
04:00  Livet ud ad Landevejen: Rasmus og Anders Walter 
04:30  Deadline Nat 
Lørdag d. 02-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Farligt job - paramediciner i Guatemala (1:6) 
09:00  Børne-slavearbejdere 
10:00  DR2 10.00 
10:05  FBI fælden 
11:30  Danske Vidundere: Stevns Klint 
12:00  DR2 12.00 
12:10  De kære maskiner (1:3) 
13:00  Vi flytter - næsehorn (2:4) 
13:50  River Cottage - hvidtjørn og vilde æbler 
14:00  DR2 14.00 
14:10  Europas skabelse - jordskælv (2:3) 
15:00  DR2 Tema: Anne og Anders på sporet af det tabte land (2:4) 
17:00  Længsler og lægeromaner 
17:50  Anthony Bourdain i Congo (7:16) 
18:35  Når vejr dræber (3:4) 
19:20  Nak & Æd - et rensdyr i Island (7:10) 
20:00  DR2 Tema: Anne og Anders på sporet af det tabte land (3:4) 
22:00  Gintberg på kanten - Læsø 
22:30  Deadline 
23:00  Revolution

Engelsk drama fra 1985
01:00  Hvorfor fattigdom? - Fattige danske børn - den usynlige arv 
01:45  60 Minutes 
02:30  The Tunnel (8:10) 
03:15  Deadline Nat 
Søndag d. 03-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  City-Nomaden 
09:05  60 Minutes 
09:50  Sange der ændrede verden 
10:00  DR2 10.00 
10:10  Operation Crossbow 
11:00  Barn af Irak 
12:00  DR2 12.00 
12:10  Mennesket - hvad gør vi nu? 
13:35  Danske Vidundere: Hammerknuden 
14:00  DR2 14.00 
14:10  Europas skabelse - jordskælv (2:3) 
15:00  River Cottage - marmelade og syltetøj 
15:10  Europas sidste vilde heste 
16:00  Gandhi

Engelsk drama fra 1982
19:00  Helt hysterisk (19) 
19:30  Helt hysterisk (20) 
20:00  Anthony Bourdain i Peru (8:16) 
20:40  River Cottage - hvidtjørn og vilde æbler 
20:50  Scott & Bailey III (1:8) 
21:35  Præsident Bill Clinton (3:4) 
22:30  Deadline 
23:00  Ekspeditionen til verdens ende 
00:30  Havets hemmeligheder 
01:20  Shirley og Hinda - oprørske oldemødre 
02:15  Deadline Nat 
Mandag d. 04-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Tidsmaskinen 
09:00  Danmark i Den kolde Krig 
09:40  Peter Lund Madsen på dannelsesrejse 
10:00  DR2 10.00 
10:10  På tur i Norge: Svalbard 
11:10  Ud i naturen: På jagt efter natravnen 
11:40  Urt: solhat 
12:00  DR2 12.00 
12:10  USA i bedste sendetid (1:4) 
13:05  Mig og millionerne (1:4) 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show 
14:30  Skandale! - Bøje Nielsen, byggekongens fald (1:5) 
15:10  24 timer vi aldrig glemmer - Tamilsagen (3:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:15  The Newsroom II (9:9) 
17:10  The Tunnel (9:10) 
18:00  DR2 18.00 
18:05  Det slører stadig (5:15) 
18:20  Quiz i en hornlygte 
18:50  Husker du ... 
19:50  Nærkontakt - voksenmobning 
20:20  Top of the Lake (2:4) 
22:00  Livet ud ad Landevejen: Özlem Cekic og Bent Melchior 
22:30  Deadline 
23:00  Nordkoreanere på flugt 
23:50  The Daily Show - ugen der gik 
00:10  Mig og millionerne (1:4) 
01:00  The Tunnel (9:10) 
01:50  Havets hemmeligheder 
02:40  Deadline Nat 



Tirsdag d. 05-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Tidsmaskinen 
09:00  Danmark i Den kolde Krig 
09:40  Peter Lund Madsen på dannelsesrejse 
10:00  DR2 10.00 
10:10  To på rejse (1:8) 
10:40  Ud i naturen: Regnormens liv - om fup og fakta 
11:10  Ud i naturen: Dyreliv i fjeldet 
11:40  Mens vi venter på at dø - Graver vi et hul (1:8) 
12:00  DR2 12.00 
12:10  USA i bedste sendetid (2:4) 
13:05  Mig og millionerne (2:4) 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show - ugen der gik 
14:30  Skandale! - Sven Hazel, forfatteren der blev kulturelt landsforvist (2:5) 
15:10  24 timer vi aldrig glemmer - Kampen om magten (4:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:10  Kampen om sproget - dialekterne (1:5) 
16:30  Liv eller død (1:4) 
17:10  The Tunnel (10:10) 
18:00  DR2 18.00 
18:01  Livet ud ad Landevejen: Özlem Cekic og Bent Melchior 
18:30  Quiz i en hornlygte 
19:00  Husker du ... 
20:00  Nærkontakt - plejehjemsfrygt 
20:30  Dokumania: Det røde kapel 
22:00  Livet ud ad Landevejen: Erik og Emilie Brandt 
22:30  Deadline 
23:00  Nordkoreas hemmelige arbejdslejre 
23:40  The Daily Show 
00:00  Mig og millionerne (2:4) 
00:50  Livet ud ad Landevejen: Özlem Cekic og Bent Melchior 
01:20  Shirley og Hinda - oprørske oldemødre 
02:15  Deadline Nat 
Onsdag d. 06-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Tidsmaskinen 
09:00  Danmark i den kolde krig 
09:40  Peter Lund Madsen på dannelsesrejse 
10:00  DR2 10.00 
10:10  To på rejse (2:8) 
10:40  Ud i naturen: Livet under Nordsøens platforme 
11:10  Ud i naturen: En dyb hemmelighed 
11:40  Mens vi venter på at dø - Gemmer vi en øl (2:8) 
12:00  DR2 12.00 
12:10  USA i bedste sendetid (3:4) 
13:05  Mig og millionerne (3:4) 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show 
14:30  Skandale! - 1998, skammens Tour de France (3:5) 
15:10  24 timer vi aldrig glemmer - Tsunamien (5:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:10  Kampen om sproget - Dagligdagens mange sprog (2:5) 
16:30  Liv eller død (2:4) 
17:10  Spin (1:6) 
18:00  DR2 18.00 
18:01  Livet ud ad Landevejen: Erik og Emilie Brandt 
18:30  Quiz i en hornlygte 
19:00  Husker du ... 
20:00  Sagen genåbnet (41): Slutspil 
21:40  Tidsmaskinen om ferie 
22:00  Livet ud ad Landevejen: Vibeke Windeløw og Kirsten Jacobsen 
22:30  Deadline 
23:00  Nordkorea - livet inden for murene 
23:50  The Daily Show 
00:10  Mig og millionerne (3:4) 
01:00  Livet ud ad Landevejen: Erik og Emilie Brandt 
01:30  Uri Gellers hemmelige liv 
02:30  Deadline Nat 
Torsdag d. 07-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Tidsmaskinen 
09:00  Krigens børn (1:3) 
09:40  Peter Lund Madsen på dannelsesrejse 
10:00  DR2 10.00 
10:10  To på rejse (3:8) 
10:40  Ud i naturen: Kantarel-jagt med hund 
11:10  Ud i naturen: En sjælden sæl 
11:40  Mens vi venter på at dø - Bygger vi et kontroltårn (3:8) 
12:00  DR2 12.00 
12:10  USA i bedste sendetid (4:4) 
13:05  Mig og millionerne (4:4) 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show 
14:30  Skandale! - Herlev Hospital: forstadens forbandelse. (4:5) 
15:10  24 timer vi aldrig glemmer - Jordskredsvalg 1973 (6:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:10  Kampen om sproget - DR det gode eksempel (3:5) 
16:30  Liv eller død (3:4) 
17:10  Spin (2:6) 
18:00  DR2 18.00 
18:01  Livet ud ad Landevejen: Vibeke Windeløw og Kirsten Jacobsen 
18:30  Quiz i en hornlygte 
19:00  Husker du ... 
20:00  JERSILD minus SPIN 
20:30  I hegnet (1:6) 
21:00  Rytteriet 2 (1:8) 
21:20  Krysters Kartel (3:8) 
21:35  Det slører special edition (5:6) 
22:00  Livet ud ad Landevejen: Tor Nørretranders og Peter Bastian 
22:30  Deadline 
23:00  Flugten fra Camp 14 
23:50  The Daily Show 
00:10  Mig og millionerne (4:4) 
01:05  Livet ud ad Landevejen: Vibeke Windeløw og Kirsten Jacobsen 
01:35  Mennesket - hvad gør vi nu? 
02:55  Deadline Nat 
Fredag d. 08-08
08:00  DR2 8:00 
08:10  Tidsmaskinen 
09:00  Krigens børn (2:3) 
09:40  Peter Lund Madsen på dannelsesrejse 
10:00  DR2 10.00 
10:10  To på rejse (4:8) 
10:40  Ud i naturen: Dum - som en gås? 
11:10  Levende landskab (1:5) 
11:40  Mens vi venter på at dø - Bygger vi et pissoir (4:8) 
12:00  DR2 12.00 
12:05  USA's fremtid - overflod (1:4) 
12:55  Øjenvidne - Mexico (1:4) 
13:20  Store danskere - Frode Jakobsen 
14:00  DR2 14.00 
14:05  The Daily Show 
14:30  Skandale! - Gurli, fra offer til skurk. (5:5) 
15:10  24 timer vi aldrig glemmer - Murens fald 1989 (7:13) 
16:00  DR2 16.00 
16:10  Kampen om sproget - Magtens sprog (4:5) 
16:30  Liv eller død (4:4) 
17:10  Spin (3:6) 
18:00  DR2 18.00 
18:01  Livet ud ad Landevejen: Tor Nørretranders og Peter Bastian 
18:30  Quiz i en hornlygte 
19:00  Husker du ... 
20:00  A Mighty Heart

Amerikansk-engelsk autentisk drama fra 2007
21:45  Store danskere - Liva Weel 
22:30  Deadline 
23:00  JERSILD minus SPIN 
23:30  60 Minutes 
00:15  The Daily Show 
00:35  The Gathering Storm

Emmy-belønnet engelsk autentisk drama fra 2002
02:05  Livet ud ad Landevejen: Tor Nørretranders og Peter Bastian 
02:35  Øjenvidne - Mexico (1:4) 
03:00  Deadline Nat 



Kl: 11:49 Dato: 01-08-2014
Glemt password?

 

 

 

 
TV Menu TVguide.dk Information RSS Min TVGuide
 HD TV
 Film i dag
 Sport i dag
 TV nu
 Hjælpe
 Om TVguide.dk
 Kontakt os
 Annoncering & Medieinformation

  Film

  Nyheder

  TVnu
  Log ind
  Opret bruger
  Glemt password?