Tv NU Film I dag Sport I dag Top Tv Digital TV Hd TV
DRK
DRK logo
Her findes dagens program for DRK for i dag og en uge frem.
I dag
10:45  Taxa (41:56) 
11:25  Arkitektens Hjem: Tage Lyneborg (6:8) 
11:55  Arkitektens Hjem: Mette og Martin Wienberg (7:8) 
12:55  Ordet på bordet (3:5) 
13:20  Hos Otto (10:14) 
14:20  Det handler om lyst - portræt af Lars Knutzon 
15:00  Hos Frida Kahlo 
15:55  Britiske legender - Glenda Jackson (2:8) 
16:40  Hvornår var det nu det var 
17:10  Hvornår var det nu det var 
17:40  Verdenskrigens danske skygger (2:4) - Ud af asken 
18:10  Guldfeberens spøgelsesskibe 
19:00  Dagbog fra 1. Verdenskrig (8:8) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Store danskere - Helle Virkner 
20:40  Sig det med Teater (3:8) 
21:00  Smagsdommerne 
21:40  Blomster fra bombekrateret: Harald Plum (1:6) 
22:10  Salon K 
22:50  Mahler på briksen

Tysk/østrigsk drama fra 2011
00:25  Filmselskabet: 
00:55  New Danish Screen: Pine Ridge 
02:15  Allegro

Dansk kærlighedsdrama fra 2005
03:45  Streetosphere (5:8) 
04:15  Hva'

Italiensk/fransk komedie fra 1972
Onsdag d. 17-09
06:03  Dagens sang 
06:05  Godnat
07:00  Filmselskabet: Venedig Special 
07:30  Filmselskabet: 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Junk Love 
09:00  Min bror Karim 
09:30  Taxa (40:56) 
10:10  Taxa (41:56) 
10:50  Taxa (42:56) 
11:30  Arkitektens Hjem: Mette og Martin Wienberg (7:8) 
12:00  Arkitektens Hjem: Jan Søndergaard (8:8) 
13:20  Vilde værker - Turner 
14:10  Vilde værker: David 
15:05  Hvornår var det nu det var 
15:35  Hvornår var det nu det var 
16:05  Huset på Christianshavn (46) 
16:35  Huset på Christianshavn (47) 
17:00  Huset på Christianshavn (48) 
17:30  Store danskere - Ove Sprogøe 
18:10  Første Verdenskrig (1:10) 
19:00  Første Verdenskrig (2:10) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Livet i den kriminelle underverden - I edderkoppens net (1:3) 
20:40  Guldkorn - Danmark i 1965 
21:00  Kunstquiz (4:8) 
21:45  Rebeller i dansk kunsthistorie 
22:15  Frække fortællinger (4:4) 
22:45  Smagsdommerne 
23:25  Vilde værker: Van Gogh 
00:15  Britiske legender - Derek Jacobi (3:8) 
01:00  Glemte film fra 2. Verdenskrig (9:10) 
01:45  Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) 
02:30  Dommedag: 1.verdenskrig (2:3) 
03:20  Rudo & Cursi

Mexikansk komediedrama fra 2008
04:55  Japan 
Torsdag d. 18-09
07:00  Sig det med Teater (3:8) 
07:20  Smagsdommerne 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens Sang 
08:30  M for Markus 
09:00  Noter fra kælderen 
09:30  Taxa (41:56) 
10:10  Taxa (42:56) 
10:50  Taxa (43:56) 
11:30  Arkitektens Hjem: Jan Søndergaard (8:8) 
12:00  Gudrun Hasle i Mikkels atelier 
13:05  Hvad er det ? 
14:05  Rebeller i dansk kunsthistorie 
14:35  Rebeller i dansk kunsthistorie 
15:05  Hvornår var det nu det var 
15:35  Hvornår var det nu det var 
16:05  Glemte film fra 2. Verdenskrig (9:10) 
16:50  Glemte film fra 2.Verdenskrig (10:10) 
17:35  Verdun - nedstigning til Helvede 
18:25  Første Verdenskrigs sidste dag 
19:15  Rejse gennem det 20. århundredes Europa (14:35) 
19:55  Dagens Sang 
20:00  Programmer som forandrede TV (1:8) 
20:30  Vilde Huse II (6:6) 
21:00  Filmselskabet 
21:30  Filmperler: To Rome with Love

Amerikansk komedie fra 2012
23:15  Blomster fra bombekrateret: Harald Plum (1:6) 
23:45  Livet i den kriminelle underverden - I edderkoppens net (1:3) 
00:25  Guldfeberens spøgelsesskibe 
01:15  Streetosphere (6:8) 
01:45  Koncerten

Fransk komediedrama fra 2009
03:40  Gåden om William Shakespeare 
04:35  New Danish Screen: Pine Ridge 
Fredag d. 19-09
07:30  Streetosphere (6:8) 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Min bror Karim 
09:00  Les Amours Perdues 
09:30  Taxa (42:56) 
10:10  Taxa (43:56) 
10:50  Taxa (44:56) 
11:30  Gudrun Hasle i Mikkels atelier 
12:00  John Kørner i Mikkels atelier 
12:55  Bergmans video - Rædsel (5:6) 
13:40  Sig det med Teater (3:8) 
14:00  Blomster fra bombekrateret: Harald Plum (1:6) 
14:30  Hvornår var det nu det var 
15:00  Hvornår var det nu det var 
15:30  Frække fortællinger (4:4) 
16:00  Vilde Huse II (6:6) 
16:30  Filmselskabet 
17:00  Smagsdommerne 
17:40  Kunstquiz (4:8) 
18:25  Strandvaskeren (5:6) 
19:10  Strandvaskeren (6:6) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Museets hemmeligheder (5:6) 
20:40  Guldkorn - Danmark i 1965 
21:00  Håndlangerne

Amerikansk thriller fra 1992
22:35  Forbudstiden (1:5) 
23:25  Hellig krig (1:5) 
00:10  Miss Bala

Mexicansk thriller fra 2011
02:00  Ærens vej

Amerikansk krigsdrama fra 1957
03:25  Britiske legender - Derek Jacobi (3:8) 
04:10  Bødler dør også 



Lørdag d. 20-09
06:25  Dagens sang 
06:30  Godnat
07:30  Streetosphere (5:8) 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Gudstjeneste i DR Kirken 
09:15  New Danish Screen: Pine Ridge 
10:30  Salon K 
11:10  Hos Otto (11:14) 
12:10  Ordet på bordet (4:5) 
12:40  Anne og Poul

TV-spil af Leif Panduro fra 1975
14:45  Strandvaskeren (5:6) 
15:30  Strandvaskeren (6:6) 
16:15  Dad's Army (47:68) 
16:45  Dad's Army (48:68) 
17:15  Dad's Army (49:68) 
17:45  Hvornår var det nu det var 
18:15  Hvornår var det nu det var 
18:45  Huset på Christianshavn (48) 
19:15  Huset på Christianshavn (49) 
19:45  Før Søndagen 
19:55  Dagens sang 
20:00  Kong Ludwigs eventyrslotte 
21:00  Carl Nielsen fløjtekonkurrence 2014 
22:00  Prisoverrækkelsen - Carl Nielsen Fløjtekonkurrence 2014 
22:30  Elsker dig for evigt

Dogme-film af Susanne Bier fra 2002
00:20  Vi har en pave 
02:00  Mig og moneterne

Amerikansk komedie fra 1969
03:20  Historien om Joe Meek

Britisk autentisk drama fra 2008
Søndag d. 21-09
06:35  Dagens sang 
06:40  Godnat
08:20  Dagens sang 
08:25  USA's historie (11:12) 
09:10  USA's historie (12:12) 
09:55  Filmens fantastiske historie (11:15) - Nyt liv til populærkulturen 
11:00  Bergmans video - Fremmedgørelse (6:6) 
11:45  Pindsvinet

Fransk komediedrama fra 2010
13:20  Det handler om lyst - portræt af Lars Knutzon 
14:00  Gudstjeneste i DR Kirken 
14:40  Blomster fra bombekrateret: Harald Plum (1:6) 
15:10  Kong Ludwigs eventyrslotte 
16:20  Museets hemmeligheder (4:6) 
17:00  Den sidste sommer med fred 
17:30  Dommedag: 1.verdenskrig (2:3) 
18:20  Dagbog fra 1. Verdenskrig (8:8) 
19:15  Store danskere - Helle Virkner 
19:55  Dagens sang 
20:00  DR K Klassisk: Nielsens fløjtekoncert 
21:00  Verdenskrigens danske skygger (3:4) - Til kamp 
21:30  Kunstquiz (4:8) 
22:15  Sig det med Teater (3:8) 
22:35  Vilde Huse II (6:6) 
23:05  Filmselskabet 
23:35  Smagsdommerne 
00:15  Frække fortællinger (4:4) 
00:45  Programmer som forandrede TV (1:8) 
01:15  Rebeller i dansk kunsthistorie 
01:45  Vilde værker: Van Gogh 
02:35  Vi har en pave 
04:15  Tyrkisk konfekt

Hollandsk erotisk drama fra 1973
Mandag d. 22-09
06:00  Dagens sang 
06:05  Godnat
07:00  Rebeller i dansk kunsthistorie 
07:30  Rebeller i dansk kunsthistorie 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Gudstjeneste i DR Kirken 
09:10  Den lille isbryder 
09:40  Taxa (43:56) 
10:15  Taxa (44:56) 
10:55  Taxa (45:56) 
11:40  Astrid Kruse Jensen i Mikkels atelier 
12:10  Anne og Poul

TV-spil af Leif Panduro fra 1975
14:15  Strandvaskeren (5:6) 
15:00  Strandvaskeren (6:6) 
15:40  Hvornår var det nu det var 
16:10  Hvornår var det nu det var 
16:40  Dommedag: 1. Verdenskrig (3:3) 
17:30  Glemte film fra 2. Verdenskrig (1:10) 
18:15  Glemte film fra 2. Verdenskrig (2:10) 
19:00  Kim Philby - spion blandt venner (1:2) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Kim Philby - spion blandt venner (2:2) 
20:55  Blitz Street (1:2) 
21:40  Blitz Street (2:2) 
22:30  Verdenskrigens danske skygger (3:4) - Til kamp 
23:00  Rejse gennem det 20. århundredes Europa (15:35) 
23:35  Forbudstiden (1:5) 
00:30  Museets hemmeligheder (5:6) 
01:10  Folkets fjender 
02:30  Vi har en pave 
04:10  Miss Bala

Mexicansk thriller fra 2011
Tirsdag d. 23-09
06:00  Dagens sang 
06:05  Godnat
06:30  Kunstquiz (3:8) 
07:15  Kunstquiz (4:8) 
08:00  P2 Radioavis 
08:05  Morgenandagten på DR K 
08:25  Dagens sang 
08:30  Les Amours Perdues 
09:00  Den tid vi har 
09:25  Taxa (44:56) 
10:05  Taxa (45:56) 
10:45  Taxa (46:56) 
12:05  Astrid Kruse Jensen i Mikkels atelier 
12:35  Julie Nord i Mikkels atelier 
13:05  Hos Otto (11:14) 
14:05  Britiske legender - Derek Jacobi (3:8) 
14:50  Blomster fra bombekrateret: Harald Plum (1:6) 
15:20  Verdenskrigens danske skygger (3:4) - Til kamp 
15:50  Hvornår var det nu det var 
16:20  Hvornår var det nu det var 
16:50  Glemte film fra 2. Verdenskrig (3:10) 
17:35  Glemte film fra 2. Verdenskrig (4:10) 
18:20  Blitz Street (1:2) 
19:05  Blitz Street (2:2) 
19:55  Dagens sang 
20:00  Store danskere - Buster Larsen 
20:40  Sig det med Teater (4:8) 
21:00  Smagsdommerne 
21:40  Blomster fra bombekrateret: Mary Willumsen (2:6) 
22:10  Salon K 
22:50  A Deriva - Adrift

Brasiliansk drama fra 2009
00:25  Filmselskabet 
00:55  Smag og behag (1:3) 
01:40  Streetosphere (6:8) 
02:10  Little Rose

Prisbelønnet polsk drama fra 2010
04:00  Hair

Amerikansk musical fra 1979



Kl: 11:23 Dato: 16-09-2014
Glemt password?

 

 

 

 
TV Menu TVguide.dk Information RSS Min TVGuide
 HD TV
 Film i dag
 Sport i dag
 TV nu
 Hj?lpe
 Om TVguide.dk
 Kontakt os
 Annoncering & Medieinformation

  Film

  Nyheder

  TVnu
  Log ind
  Opret bruger
  Glemt password?