Tv NU Film I dag Sport I dag Top Tv Digital TV Hd TV

Afsløring: Her er de Oscar-nominerede!

16:02 - 15. jan 2015

Afsløring: Her er de Oscar-nominerede! oscar, hollywood, boyhood

Afsløring: Her er de Oscar-nominerede! oscar, hollywood, boyhood
Reese Witherspoon er blandt de nominerede i kategorien 'Bedste skuespillerinde i en hovedrolle'.

Så er der blevet sat navn på de mange nominerede til årets Oscar-uddeling, der løber af stablen den 22. februar.

Listen over de nominerede til filmverdenens mest fornemme statuette er netop blevet offentliggjort i Hollywood.

Det skriver Ekstra Bladet.

I alt skal der uddeles priser i 24 kategorier ved det kæmpemæssige awardshow, der i denne omgang bliver styret af værten Neil Patrick Harris, som er kendt fra 'How I Met Your Mother'.

Som altid er der særlig fokus på navnene, der kæmper om en Oscar i kategorien 'Bedste film', og i år skal 'American Sniper', 'The Imitation Game', 'Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)', 'Selma', 'Boyhood', 'The Theory Of Everything', 'The Grand Budapest Hotel' og 'Whiplash' dyste om den fornemme pris.

Der er desværre ingen danske film at finde på nomineringslisten — Nils Malmros' 'Sorg og glæde' blev således allerede tidligere frasorteret af Det Amerikanske Filmakademi.

Herunder kan du se alle de nominerede til Oscar-showet, der går i luften den 22. februar.


Bedste film

'American Sniper'

 'The Imitation Game'

 'Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)'

 'Selma'

 'Boyhood'

 'The Theory Of Everything'

 'The Grand Budapest Hotel'

 'Whiplash'


Bedste instruktion

 Wes Anderson, 'The Grand Budapest Hotel'

 Alejandro González Iñárritu, 'Birdman'

 Richard Linklater, 'Boyhood'

 Bennett Miller, 'Foxcatcher'

 Morten Tyldum, 'The Imitation Game'


Bedste skuespillerinde i en hovedrolle

 Marion Cotillard, 'Two Days, One Night'

 Felicity Jones, 'The Theory of Everything'

 Julianne Moore, 'Still Alice'

 Rosamund Pike, 'Gone Girl'

 Reese Witherspoon, 'Wild'


Bedste skuespiller i en hovedrolle

 Steve Carell, 'Foxcatcher'

 Bradley Cooper, 'American Sniper'

 Benedict Cumberbatch, 'The Imitation Game'

 Michael Keaton, 'Birdman'

 Eddie Redmayne, 'The Theory of Everything'


Bedste skuespillerinde i en birolle

 Patricia Arquette, 'Boyhood'

 Laura Dern, 'Wild'

Keira Knightley, 'The Imitation Game'

Emma Stone, 'Birdman'

Meryl Streep, 'Into the Woods'


Bedste skuespiller i en birolle

Robert Duvall, 'The Judge'

Ethan Hawke, 'Boyhood'

Edward Norton, 'Birdman'

Mark Ruffalo, 'Foxcatcher'

J.K. Simmons, 'Whiplash'

 

Bedste manuskript baseret på en bog

Paul Thomas Anderson, 'Inherent Vice'

Damien Chazelle, 'Whiplash"

Jason Hall, 'American Sniper'

Anthony McCarten, 'The Theory of Everything'

Graham Moore, 'The Imitation Game'


Bedste originale manuskript

Wes Anderson and Hugo Guinness, 'The Grand Budapest Hotel'

Dan Futterman and E. Max Frye, 'Foxcatcher'

Dan Gilroy, 'Nightcrawler'

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, 'Birdman'

Richard Linklater, 'Boyhood'

 

Bedste udenlandske film

'Leviathan'

'Ida'

'Tangerines'

'Timbuktu'

'Wild Tales'

 

Bedste dokumentar

'CITIZENFOUR'

'Finding Vivian Maier'

'Last Days in Vietnam'

'The Salt in the Earth'

'Virunga'

 

Bedste animationsfilm

'Big Hero 6'

'The Boxtrolls'

'How to Train Your Dragon 2'

'Song of the Sea'

'The Tale of The Princess Kaguya'

 

Bedste filmklipning

'American Sniper'

'Boyhood'

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Whiplash'

 

Bedste filmsang

'Everything is Awesome' fra 'The LEGO Movie' (skrevet af Shawn Patterson)

'Glory' fra 'Selma' (skrevet af Common og John Legend)

'Grateful' fra 'Beyond The Lights' (skrevet af Diane Warren)

'I'm Not Gonna Miss You' fra 'Glen Campbell... I'll Be Me' (skrevet af GlenCampbell og Julian Raymond)

'Lost Stars' fra 'Begin Again' (skrevet af Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley og Nick Southwood)

 

Bedste filmmusik

Alexandre Desplat, 'The Grand Budapest Hotel'

Alexandre Desplat, 'The Imitation Game'

Johann Johannsson, 'The Theory of Everything'

Gary Yershon, 'Mr. Turner'

Hans Zimmer, 'Interstellar'

 

Bedste filmfotograf

Roger Deakins, 'Unbroken'

Emmanuel Lubezki, 'Birdman'

Dick Pope, 'Mr. Turner'

Robert Yeoman, 'The Grand Budapest Hotel'

Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski, 'Ida'

 

Bedste kostumer

The Grand Budapest Hotel'

'Inherent Vice'

'Into the Woods'

'Maleficent'

'Mr. Turner'

 

Bedste makeup og hår

'Foxcatcher'

'The Grand Budapest Hotel'

'Guardians of the Galaxy'

 

Bedste scenografi

'The Grand Budapest Hotel'

'The Imitation Game'

'Interstellar'

'Into the Woods'

'Mr. Turner'

 

Bedste lyddesign

'American Sniper'

'Birdman'

'The Hobbit: The Battle of the Five Armies'

'Interstellar'

'Unbroken'

 

Bedste lydmix

'American Sniper'

'Birdman'

'Interstellar'

'Unbroken'

'Whiplash'

 

Bedste visuelle effekter

'Captain America: The Winter Soldier'

'Dawn of the Planet of the Apes'

'Guardians of the Galaxy'

'Interstellar'

'X-Men: Days of Future Past'

 

Bedste kortfilm

'Aya'

'Boogaloo and Graham'

'Butter Lamp'

'Parvaneh'

'The Phone Call'

 

Bedste animerede kortfilm

'The Bigger Picture'

'The Dam Keeper'

'Feast'

'Me and My Moulton'

'A Single Life'

 

Bedste korte dokumentar

'Crisis Hotline: Veterans Press 1'

'Joanna'

'Our Curse'

'The Reaper'

'White Earth'

Læs også   Mest populære
 


Dagens Mening
Skal du se Patrick Nielsens realityshow!

Ja, helt sikkert
Måske
Nej, slet ikke

Del på Facebook


TV Menu TVguide.dk Information RSS Min TVGuide
 HD TV
 Film i dag
 Sport i dag
 TV nu
 Hjælp
 Om TVguide.dk
 Kontakt os
 Annoncering & Medieinformation

  Film

  Nyheder

  TVnu
  Log ind
  Opret bruger
  Glemt password?