Tv NU Film I dag Sport I dag Top Tv Digital TV Hd TV

Danske Grisen Oscar nomineret !

20:44 - 22. jan 2009

Danske Grisen Oscar nomineret !  Grisen, Dorthe W. Høgh,

Dansk gør sig endnu engang bemærket, i forbindelse med Oscar-uddeling.

Den danske kortfilm 'Grisen' er dog nomineret i kategorien 'Best live action short'

'Grisen' er instrueret af Dorte W. Høgh og baseret på en novelle af den norske forfatter Lars Saabye Christensen.

Filmen har Henning Morizten i hovedrollen, og blandt andre Jesper Asholt, Farshad Kholghi og Trine Pallesen i birollerne.

M&M Productions, som står bag “Grisen”, har fire gange tidligere været nomineret i samme kategori, og to af gangene har nomineringen resulteret i en gylden statuette - nemlig i 2003 med Martin Strange-Hansens “Der er en yndig mand”, og i 1999 med Anders Thomas Jensens “Valgaften”.

Brad Pitts film “The Curious Case of Benjamin Button” er dog favorit da den er blevet nomineret til hele 13 af de eftertragtede priser.

Her er listen med nominerede:

Bedste film:
'The Curious Case of Benjamin Button'
'Frost/Nixon'
'Milk'
'The Reader'
'Slumdog Millionaire'

Bedste mandlige hovedrolle:
Richard Jenkins, 'The Visitor'
Frank Langella, 'Frost/Nixon'
Sean Penn, 'Milk'
Brad Pitt, 'The Curious Case of Benjamin Button'
Mickey Rourke, 'The Wrestler'

Bedste kvindelige hovedrolle:
Anne Hathaway, 'Rachel Getting Married'
Angelina Jolie, 'Changeling'
Melissa Leo, 'Frozen River'
Meryl Streep, 'Doubt'
Kate Winslet, 'The Reader'

Bedste mandlige birolle:
Josh Brolin, 'Milk'
Robert Downey Jr., 'Tropic Thunder'
Philip Seymour Hoffman, 'Doubt'
Heath Ledger, 'The Dark Knight'
Michael Shannon, 'Revolutionary Road'

Bedste kvindelige birolle:
Amy Adams, 'Doubt'
Penelope Cruz, 'Vicky Cristina Barcelona'
Viola Davis, 'Doubt'
Taraji P. Henson, 'The Curious Case of Benjamin Button'*
Marisa Tomei, 'The Wrestler'

Bedste instruktør
David Fincher, 'The Curious Case of Benjamin Button'
Ron Howard, 'Frost/Nixon'
Gus Van Sant, 'Milk'
Stephen Daldry, 'The Reader'
Danny Boyle, 'Slumdog Millionaire'

Bedste udenlandske film:
'The Baader Meinhof Complex' Tyskland
'The Class' Frankrig
'Departures' Japan
'Revanche' Østrig
'Waltz With Bashir' Israel

Bedste manuskript efter forlæg:
Eric Roth and Robin Swicord, 'The Curious Case of Benjamin Button'
John Patrick Shanley, 'Doubt'
Peter Morgan, 'Frost/Nixon'
David Hare, 'The Reader'
Simon Beaufoy, 'Slumdog Millionaire'

Bedste originale manuskript:
Courtney Hunt, 'Frozen River'
Mike Leigh, 'Happy-Go-Lucky'
Martin McDonagh, 'In Bruges'
Dustin Lance Black, 'Milk'
Andrew Stanton, Jim Reardon, Pete Docter, 'WALL-E'

Bedste animationsfilm:
'Bolt'
'Kung Fu Panda'
'WALL-E'

Bedste Art Direction:
'Changeling'
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'The Duchess'
'Revolutionary Road'

Bedste Cinematography:
'Changeling'
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'The Reader'
'Slumdog Millionaire'

Bedste Sound Mixing:
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'Slumdog Millionaire'
'WALL-E'
'Wanted'

Bedste Sound Editing:
'The Dark Knight'
'Iron Man'
'Slumdog Millionaire'
'WALL-E'
'Wanted'

Bedste Original Score:
'The Curious Case of Benjamin Button' Alexandre Desplat
'Defiance' James Newton Howard
'Milk' Danny Elfman
'Slumdog Millionaire' A.R. Rahman
'WALL-E' Thomas Newman.

Bedste Originale Sang:
'Down to Earth' fra 'WALL-E' Peter Gabriel and Thomas Newman
'Jai Ho' fra 'Slumdog Millionaire' A.R. Rahman and Gulzar
'O Saya' fra 'Slumdog Millionaire' A.R. Rahman and Maya Arulpragasam.

Bedste kostumer:
'Australia'
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Duchess'
'Milk'
'Revolutionary Road'

Bedste dokumentar:
'The Betrayal (Nerakhoon)'
'Encounters at the End of the World'
'The Garden'
'Man on Wire'
'Trouble the Water'

Bedste korte dokumentar
'The Conscience of Nhem En'
'The Final Inch'
'Smile Pinki'
'The Witness - From the Balcony of Room 306'

Bedste Film Editing:
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'Frost/Nixon'
'Milk'
'Slumdog Millionaire'

Bedste Makeup:
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'Hellboy II: The Golden Army'

Bedste animerede kortfilm:
'La Maison en Petits Cubes'
'Lavatory - Lovestory'
'Oktapodi'
'Presto'
'This Way Up'

Bedste Live Action kortfilm:
'Auf der Strecke (On the Line)'
'Manon on the Asphalt'
'New Boy'
'The Pig'
'Spielzeugland (Toyland)'

Bedste Visual Effects:
'The Curious Case of Benjamin Button'
'The Dark Knight'
'Iron Man'




Dagens Mening
Får Sarah Mahfoud succes som professionel bokser?

Ja, helt sikkert
Måske
Nej, det sker ikke

Del på Facebook


TV Menu TVguide.dk Information RSS Min TVGuide
 HD TV
 Film i dag
 Sport i dag
 TV nu
 Hjælp
 Om TVguide.dk
 Kontakt os
 Annoncering & Medieinformation

  Film

  Nyheder

  TVnu
  Log ind
  Opret bruger
  Glemt password?