Dansk skuespiller er med i ny Fantastiske skabninger film

Dansk skuespiller er med i ny Fantastiske skabninger film

Dansk skuespiller er med i ny Fantastiske skabninger film
Kendt dansk skuespiller har fået ti år yngre kæreste

Kendt dansk skuespiller har fået ti år yngre kæreste

Kendt dansk skuespiller har fået ti år yngre kæreste
Morten Grunwald er død

Morten Grunwald er død

Morten Grunwald er død
Nikolaj Coster-Waldaus datter spiller hovedrolle i Julekalender

Nikolaj Coster-Waldaus datter spiller hovedrolle i Julekalender

Nikolaj Coster-Waldaus datter spiller hovedrolle i Julekalender
Michael Falch er gået fra kæresten

Michael Falch er gået fra kæresten

Michael Falch er gået fra kæresten

Kunskapskanalen tv guide og program oversigt fra 17/11 2018 til 25/11 2018

Lørdag 17/11
14:00

Islands fängslande historia (3:4)

Islands fängslande historia (3:4)
14:30

Monsunen (S1E2)

Monsunen (S1E2)
15:20

Nationalskattens hemligheter (S2E3)

Nationalskattens hemligheter (S2E3)
16:00

Det vilda Brasilien (S1E4)

Det vilda Brasilien (S1E4)
16:50

Sam Neill i kapten Cooks spår (1:6)

Sam Neill i kapten Cooks spår (1:6)
17:40

Studio natur (S10E4)

Studio natur (S10E4)
18:10

Dygnet runt på rymdstationen

Dygnet runt på rymdstationen
19:10

Mäktiga miljöer (2:3)

Mäktiga miljöer (2:3)
20:00

Regnskogens björnar - fria igen

Fransk naturfilm från 2016
Regnskogens björnar - fria igen
20:55

Historiens onda män (S1E10)

Historiens onda män (S1E10)
21:45

Dokument utifrån: Köttätarens dilemma

Dokument utifrån: Köttätarens dilemma
22:40

3 x Kennedy: Rosemary Kennedys öde

3 x Kennedy: Rosemary Kennedys öde
23:30

Lagom mycket finsk (3:4)

Lagom mycket finsk (3:4)
Søndag 18/11
08:00

UR Samtiden

UR Samtiden
14:00

It's a match

It's a match
14:55

Sam Neill i kapten Cooks spår (1:6)

Sam Neill i kapten Cooks spår (1:6)
15:45

Jakten på Norge (S1E3)

Jakten på Norge (S1E3)
16:35

Dox: Hatets vagga

Dox: Hatets vagga
18:10

Metropoler bakom kulisserna (2:4)

Metropoler bakom kulisserna (2:4)
19:10

Djurvärldens kriminella (S1E3)

Djurvärldens kriminella (S1E3)
20:00

Seriestart: Iran inifrån (1:5)

Seriestart: Iran inifrån (1:5)
20:45

Mäktiga miljöer (2:3)

Mäktiga miljöer (2:3)
21:40

Språknyheterna (8:8)

Språknyheterna (8:8)
22:10

Äntligen tillsammans

Äntligen tillsammans
23:30

Ditt förutbestämda liv (S1E2)

Ditt förutbestämda liv (S1E2)
00:15

Motståndskraftiga städer (1:5)

Motståndskraftiga städer (1:5)
Mandag 19/11
13:00

UR Samtiden

UR Samtiden
16:00

Studio natur (S10E4)

Studio natur (S10E4)
16:30

It's a match

It's a match
17:25

Dygnet runt på rymdstationen

Dygnet runt på rymdstationen
18:25

Det vilda Brasilien (S1E4)

Det vilda Brasilien (S1E4)
19:15

Ditt förutbestämda liv (S1E3)

Ditt förutbestämda liv (S1E3)
20:00

Världens natur: Det vilda Nya Zeeland (S1E2)

Världens natur: Det vilda Nya Zeeland (S1E2)
20:55

Islands fängslande historia (3:4)

Islands fängslande historia (3:4)
21:25

Livsviktiga lösningar (4:4)

Livsviktiga lösningar (4:4)
21:55

Iran inifrån (1:5)

Iran inifrån (1:5)
22:35

Historiens onda män (S1E10)

Historiens onda män (S1E10)
Tirsdag 20/11
13:00

UR Samtiden

UR Samtiden
16:00

Islands fängslande historia (3:4)

Islands fängslande historia (3:4)
16:30

Iran inifrån (1:5)

Iran inifrån (1:5)
17:15

Regnskogens björnar - fria igen

Fransk naturfilm från 2016
Regnskogens björnar - fria igen
18:10

Livsviktiga lösningar (4:4)

Livsviktiga lösningar (4:4)
18:40

Studio natur (S10E4)

Studio natur (S10E4)
19:10

Historiens onda män (S1E10)

Historiens onda män (S1E10)
20:00

Seriestart: Dokument utifrån: Facebook – vän eller fiende (1:2)

Seriestart: Dokument utifrån: Facebook – vän eller fiende (1:2)
21:00

Nationalskattens hemligheter (S2E3)

Nationalskattens hemligheter (S2E3)
21:40

It's a match

It's a match
22:35

3 x Kennedy: Rosemary Kennedys öde

3 x Kennedy: Rosemary Kennedys öde
Onsdag 21/11
13:00

UR Samtiden

UR Samtiden
16:00

Förgasarmannen

Förgasarmannen
16:05

Nationalskattens hemligheter (S2E3)

Nationalskattens hemligheter (S2E3)
16:45

Ditt förutbestämda liv (S1E3)

Ditt förutbestämda liv (S1E3)
17:30

Metropoler bakom kulisserna (2:4)

Metropoler bakom kulisserna (2:4)
18:30

Iran inifrån (1:5)

Iran inifrån (1:5)
19:15

Sam Neill i kapten Cooks spår (2:6)

Sam Neill i kapten Cooks spår (2:6)
20:00

De befjädrade dinosaurierna

De befjädrade dinosaurierna
20:55

Indiens miljardärer

Indiens miljardärer
21:50

Djurvärldens kriminella (S1E3)

Djurvärldens kriminella (S1E3)
22:45

Motståndskraftiga städer (2:5)

Motståndskraftiga städer (2:5)
Torsdag 22/11
13:00

UR Samtiden

UR Samtiden
16:00

Motståndskraftiga städer (2:5)

Motståndskraftiga städer (2:5)
16:20

Metropoler bakom kulisserna (2:4)

Metropoler bakom kulisserna (2:4)
17:20

Mäktiga miljöer (2:3)

Mäktiga miljöer (2:3)
18:15

Världens natur: Det vilda Nya Zeeland (S1E2)

Världens natur: Det vilda Nya Zeeland (S1E2)
19:05

Eleanor Roosevelt - rebellen i Vita huset

Eleanor Roosevelt - rebellen i Vita huset
20:00

Studio natur (S10E5)

Studio natur (S10E5)
20:30

Djurvärldens kriminella (S1E3)

Djurvärldens kriminella (S1E3)
21:25

Regnskogens björnar - fria igen

Fransk naturfilm från 2016
Regnskogens björnar - fria igen
22:20

Indiens miljardärer

Indiens miljardärer
Fredag 23/11
13:00

UR Samtiden

UR Samtiden
16:00

Där ingen längre kan bo

Där ingen längre kan bo
16:15

Islands fängslande historia (4:4)

Islands fängslande historia (4:4)
16:45

De befjädrade dinosaurierna

De befjädrade dinosaurierna
17:40

Jakten på Norge (S1E4)

Jakten på Norge (S1E4)
18:30

Seriestart: Konsten att leva med döden (1:4)

Seriestart: Konsten att leva med döden (1:4)
19:00

Asperger och jag

Asperger och jag
20:00

Det vilda Brasilien (S1E5)

Det vilda Brasilien (S1E5)
20:50

Nationalskattens hemligheter (S2E4)

Nationalskattens hemligheter (S2E4)
21:35

Ditt förutbestämda liv (S1E3)

Ditt förutbestämda liv (S1E3)
22:20

Monsunen (S1E3)

Monsunen (S1E3)
23:10

Lagom mycket finsk (4:4)

Lagom mycket finsk (4:4)
Lørdag 24/11
08:00

UR Samtiden

UR Samtiden
14:00

Motståndskraftiga städer (2:5)

Motståndskraftiga städer (2:5)
14:20

Asperger och jag

Asperger och jag
15:20

Nationalskattens hemligheter (S2E4)

Nationalskattens hemligheter (S2E4)
16:05

Studio natur (S10E5)

Studio natur (S10E5)
16:35

Det vilda Brasilien (S1E5)

Det vilda Brasilien (S1E5)
17:25

Sam Neill i kapten Cooks spår (2:6)

Sam Neill i kapten Cooks spår (2:6)
18:15

De befjädrade dinosaurierna

De befjädrade dinosaurierna
19:10

Mäktiga miljöer (3:3)

Mäktiga miljöer (3:3)
20:00

Amerikas förlorade djur

Amerikansk vetenskapsfilm från 2016
Amerikas förlorade djur
21:00

Seriestart: Hitler vs Churchill (S1E1)

Seriestart: Hitler vs Churchill (S1E1)
21:45

Dokument utifrån: Facebook – vän eller fiende (1:2)

Dokument utifrån: Facebook – vän eller fiende (1:2)
22:45

Eleanor Roosevelt - rebellen i Vita huset

Eleanor Roosevelt - rebellen i Vita huset
23:40

Islands fängslande historia (4:4)

Islands fängslande historia (4:4)
Kunskapskanalen viser i denne uge Islands fängslande historia, Monsunen, Nationalskattens hemligheter, Det vilda Brasilien, Sam Neill i kapten Cooks spår, Studio natur, Mäktiga miljöer, Historiens onda män, Lagom mycket finsk, Jakten på Norge, Metropoler bakom kulisserna, Djurvärldens kriminella, Seriestart, Språknyheterna, Ditt förutbestämda liv, Motståndskraftiga städer, Världens natur, Livsviktiga lösningar, Iran inifrån, Dokument utifrån, Regnskogens björnar - fria igen, Amerikas förlorade djur

Kunskapskanalen i dag
Kunskapskanalen i aften