Ronaldo åbner Ibiza restaurant i London!

Ronaldo åbner Ibiza restaurant i London!

Ronaldo åbner Ibiza restaurant i London!
Emil Thorup ny vært på TV2 !

Emil Thorup ny vært på TV2 !

Emil Thorup ny vært på TV2 !
Farvel til Tour de France på DR !

Farvel til Tour de France på DR !

Farvel til Tour de France på DR !
DR lukker og slukker 3 tv kanaler !

DR lukker og slukker 3 tv kanaler !

DR lukker og slukker 3 tv kanaler !
Swinger Ole er konkurs !

Swinger Ole er konkurs !

Swinger Ole er konkurs !

Kunskapskanalen tv guide og program oversigt fra 19/9 2018 til 27/9 2018

Torsdag 20/9
15:00

Kampen om kronan (S1E10)

Kampen om kronan (S1E10)
15:05

Att bo granne med havet (6:6)

Att bo granne med havet (6:6)
15:45

Omöjlig ingenjörskonst (S3E5)

Omöjlig ingenjörskonst (S3E5)
16:30

Nya Zeelands kust (S1E4)

Nya Zeelands kust (S1E4)
17:15

Världens natur: Vildsvinets återkomst

Världens natur: Vildsvinets återkomst
18:05

Kulturrevolutionens barn

Kulturrevolutionens barn
19:00

Amerikas finaste natur (S1E4)

Amerikas finaste natur (S1E4)
19:50

Världens häftigaste ormar

Naturfilm från 2016.
Världens häftigaste ormar
20:45

The Vietnam war (S1E10)

The Vietnam war (S1E10)
Fredag 21/9
12:00

UR Samtiden (264:360)

UR Samtiden (264:360)
15:00

Marina mysterier (S1E17)

Marina mysterier (S1E17)
15:20

Frisörer i världen (4:6)

Frisörer i världen (4:6)
15:45

De självkörande bilarnas värld

De självkörande bilarnas värld
16:40

Guld på godset (S5E5)

Guld på godset (S5E5)
17:40

Drömboende på Grönland (4:4)

Drömboende på Grönland (4:4)
18:10

Naturens utbrott (4:6)

Naturens utbrott (4:6)
19:00

Patagonien (S1E2)

Patagonien (S1E2)
19:50

Udda platser i världen (15:20)

Udda platser i världen (15:20)
20:45

Människosläktets äventyr (1:3)

Människosläktets äventyr (1:3)
Lørdag 22/9
07:00

UR Samtiden (265:360)

UR Samtiden (265:360)
13:00

Marina mysterier (S1E1)

Marina mysterier (S1E1)
13:20

Människosläktets äventyr (1:3)

Människosläktets äventyr (1:3)
14:15

Frisörer i världen (4:6)

Frisörer i världen (4:6)
14:40

Udda platser i världen (15:20)

Udda platser i världen (15:20)
15:30

Patagonien (S1E2)

Patagonien (S1E2)
16:20

Myanmar med Simon Reeve (1:2)

Myanmar med Simon Reeve (1:2)
17:20

De självkörande bilarnas värld

De självkörande bilarnas värld
18:15

Nya Zeelands kust (S1E5)

Nya Zeelands kust (S1E5)
19:00

Mitt år med älgen

Kanadensisk naturfilm från 2015.
Mitt år med älgen
20:00

Historiens onda män (S1E2)

Historiens onda män (S1E2)
20:50

Dokument utifrån: Dagböckerna från Oslo

Dokument utifrån: Dagböckerna från Oslo
22:30

Kulturrevolutionens barn

Kulturrevolutionens barn
Søndag 23/9
07:00

UR Samtiden (266:360)

UR Samtiden (266:360)
13:00

Kampen om kronan (S1E10)

Kampen om kronan (S1E10)
13:05

Att bo granne med havet (1:6)

Att bo granne med havet (1:6)
13:45

Naturens utbrott (4:6)

Naturens utbrott (4:6)
14:35

Guld på godset (S5E5)

Guld på godset (S5E5)
15:35

Myanmar med Simon Reeve (1:2)

Myanmar med Simon Reeve (1:2)
16:35

Cricketkrigarna

Cricketkrigarna
17:25

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)
18:10

Amerikas finaste natur (S1E5)

Amerikas finaste natur (S1E5)
19:00

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)
20:00

Nya Zeelands kust (S1E5)

Nya Zeelands kust (S1E5)
20:45

The Vietnam war (S1E10)

The Vietnam war (S1E10)
21:40

Människosläktets äventyr (1:3)

Människosläktets äventyr (1:3)
Mandag 24/9
12:00

UR Samtiden (267:360)

UR Samtiden (267:360)
15:00

Lyxkryssning i havskajak

Lyxkryssning i havskajak
15:25

Naturens utbrott (4:6)

Naturens utbrott (4:6)
16:15

De självkörande bilarnas värld

De självkörande bilarnas värld
17:10

Patagonien (S1E2)

Patagonien (S1E2)
18:05

Människosläktets äventyr (2:3)

Människosläktets äventyr (2:3)
19:00

Amazonas elektriska fiskar

Brittisk naturfilm från 2015.
Amazonas elektriska fiskar
19:50

Frisörer i världen (4:6)

Frisörer i världen (4:6)
20:15

Drömboende på Grönland (4:4)

Drömboende på Grönland (4:4)
20:45

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)
21:45

Historiens onda män (S1E2)

Historiens onda män (S1E2)
Tirsdag 25/9
12:00

UR Samtiden (268:360)

UR Samtiden (268:360)
15:00

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)
15:45

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)
16:45

Mitt år med älgen

Kanadensisk naturfilm från 2015.
Mitt år med älgen
17:40

Drömboende på Grönland (4:4)

Drömboende på Grönland (4:4)
18:10

Historiens onda män (S1E2)

Historiens onda män (S1E2)
19:00

Dokument utifrån: Vår man i Egypten

Dokument utifrån: Vår man i Egypten
20:00

Udda platser i världen (15:20)

Udda platser i världen (15:20)
20:50

Naturens utbrott (4:6)

Naturens utbrott (4:6)
21:45

Kulturrevolutionens barn

Kulturrevolutionens barn
Onsdag 26/9
12:00

UR Samtiden (269:360)

UR Samtiden (269:360)
15:00

Genialt eller galet (S1E1)

Genialt eller galet (S1E1)
15:20

Människosläktets äventyr (2:3)

Människosläktets äventyr (2:3)
16:15

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)

Omöjlig ingenjörskonst (S3E6)
17:00

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)

Gränslöst äventyr i Vietnam (2:2)
18:00

Myanmar med Simon Reeve (2:2)

Myanmar med Simon Reeve (2:2)
19:00

Språknyheterna (1:8)

Språknyheterna (1:8)
19:30

Europa: Från dinosaurie till människa (S1E1)

Europa: Från dinosaurie till människa (S1E1)
20:20

Killarna som vill förändra Indien

Killarna som vill förändra Indien
21:15

Amerikas finaste natur (S1E5)

Amerikas finaste natur (S1E5)
Kunskapskanalen viser i denne uge UR Samtiden, Kampen om kronan, Att bo granne med havet, Omöjlig ingenjörskonst, Nya Zeelands kust, Amerikas finaste natur, The Vietnam war, Marina mysterier, Frisörer i världen, Guld på godset, Drömboende på Grönland, Naturens utbrott, Patagonien, Udda platser i världen, Människosläktets äventyr, Myanmar med Simon Reeve, Historiens onda män, Gränslöst äventyr i Vietnam, Genialt eller galet, Språknyheterna, Europa, Världens häftigaste ormar, Mitt år med älgen, Dokument utifrån: Dagböckerna från Oslo, Amazonas elektriska fiskar

Kunskapskanalen i dag
Kunskapskanalen i aften