Farvel til Tour de France på DR !

Farvel til Tour de France på DR !

Farvel til Tour de France på DR !
DR lukker og slukker 3 tv kanaler !

DR lukker og slukker 3 tv kanaler !

DR lukker og slukker 3 tv kanaler !
Swinger Ole er konkurs !

Swinger Ole er konkurs !

Swinger Ole er konkurs !
Justin Bieber gift i lyn-bryllup !

Justin Bieber gift i lyn-bryllup !

Justin Bieber gift i lyn-bryllup !
Skandale i Haas - Kevin ude i Q1 !

Skandale i Haas - Kevin ude i Q1 !

Skandale i Haas - Kevin ude i Q1 !

SF-kanalen tv guide og program oversigt fra 19/9 2018 til 27/9 2018

Onsdag 19/9
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:25

Troldungen på Krageøen

Svensk familiefilm fra 1965 efter Astrid Lindgrens fortællinger.
Troldungen på Krageøen
20:00

To fyre og en pige

Komedie med Brasse Brännström og Magnus Härenstam.
To fyre og en pige
21:45

Carambole

Kriminaldrama med Sven Wollter og Eva Rexed.
Carambole
23:25

Svar med foto

Svensk drama fra 1999 med Samuel Fröler og Baiba Broka.
Svar med foto
01:00

Når mørket falder

Svensk drama fra 2006 med Oldoz Javidi og Lia Boysen.
Når mørket falder
03:10

Englegård - næste sommer

Dramakomedie med Helena Bergström og Rickard Wolff.
Englegård - næste sommer
Torsdag 20/9
06:35

Du er skrupskør, Madicken

Svensk børnefilm fra 1979 efter Astrid Lindgrens historie.
Du er skrupskør, Madicken
08:15

Morrhår och Ärtor

Komedie med Gösta Ekman og Margaretha Krook.
Morrhår och Ärtor
09:50

Det nye land

Drama med Mike Almayehu og Michalis Koutsogiannakis.
Det nye land
12:05

Svar med foto

Svensk drama fra 1999 med Samuel Fröler og Baiba Broka.
Svar med foto
13:35

Klara

Svensk familiefilm fra 2010 af Alexander Moberg.
Klara
15:00

Hundetricket

Svensk komedie fra 2002 med Alexander Skarsgård.
Hundetricket
16:40

Sixten

Svensk komedie fra 1994 af Catti Edfeldt.
Sixten
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:30

Prinsessa

Dramakomedie med Zandra Andersson og Moa Silén.
Prinsessa
20:00

Adam og Eva

Komedie med Björn Kjellman og Josefin Nilsson.
Adam og Eva
21:35

Moreno og stilheden

Kriminaldrama med Eva Rexed og Sven Wollter.
Moreno og stilheden
23:05

Ådalen 31

Drama af Bo Widerberg.
Ådalen 31
01:00

Angel

Drama med Helena Bergström og Rolf Lassgård.
Angel
02:45

Mamma, Pappa, Barn

Dramakomedie med Torkel Petersson og Maria Bonnevie.
Mamma, Pappa, Barn
04:25

Pistevagt

Svensk komedie fra 2005 med Lennart Jähkel.
Pistevagt
Fredag 21/9
07:10

Emma och Daniel - mötet

Familiefilm med Maria Gidlöf og Anastasios Soulis.
Emma och Daniel - mötet
08:35

Reine og Mimmi i fjeldet

Komedie med Bertram Heribertson og Ing-Marie Carlsson.
Reine og Mimmi i fjeldet
10:10

At være John-John

Drama med David Tainton och Lina Englund.
At være John-John
11:50

Black Jack

Drama med Helena Bergström og Reine Brynolfsson.
Black Jack
13:40

En fyr og en pige

Komedie fra 1975 med Brasse Brännström.
En fyr og en pige
15:10

Peddersen & Findus Det kattens år

Børnefilm.
Peddersen & Findus Det kattens år
16:25

Kidz in da Hood

Svensk familiefilm fra 2006 med Gustaf Skarsgård.
Kidz in da Hood
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:30

Pistevagt

Svensk komedie fra 2005 med Lennart Jähkel.
Pistevagt
20:00

Sejled' op ad åen

Svensk komedie fra 1981 med Janne "Loffe" Carlsson og Kim Anderzon.
Sejled' op ad åen
21:35

Svalen, katten, rosen, døden

Svensk krimidrama fra 2006 med Sven Wolter.
Svalen, katten, rosen, døden
23:00

Manden fra Mallorca

Svensk thriller fra 1984 med Sven Wollter og Tomas von Brömssen.
Manden fra Mallorca
01:00

Nattbuss 807

Drama med Jonte Halldén og Christian Moscoso.
Nattbuss 807
02:40

Slutspil

Svensk komedie fra 1997 med Anders Lundin og Lennart Jähkel.
Slutspil
04:00

Morrhår och Ärtor

Komedie med Gösta Ekman og Margaretha Krook.
Morrhår och Ärtor
Lørdag 22/9
06:10

Rasmus på farten

Rasmus på farten
06:40

Ulvepigen Misa Min

Familiefilm med Kim Jansson og Pierre Lindstedt.
Ulvepigen Misa Min
08:00

Hugo og Josefine

Svensk børnefilm fra 1967 med Beppe Wolgers.
Hugo og Josefine
09:20

Lotte fra Ballademagergade

Svensk børnefilm fra 1992 med Claes Malmberg
Lotte fra Ballademagergade
10:35

Emma och Daniel - mötet

Familiefilm med Maria Gidlöf og Anastasios Soulis.
Emma och Daniel - mötet
12:00

Hundetricket

Svensk komedie fra 2002 med Alexander Skarsgård.
Hundetricket
13:40

Svensson Svensson - filmen

Komedie med Suzanne Reuter og Allan Svensson.
Svensson Svensson - filmen
15:05

Reine og Mimmi i fjeldet

Komedie med Bertram Heribertson og Ing-Marie Carlsson.
Reine og Mimmi i fjeldet
16:40

Madicken på Junibacken

Svensk familiefilm fra 1980 efter Astrid Lindgrens bøger.
Madicken på Junibacken
18:00

Kajsa Kavat

Børnefilm med Mathilda Lindgren og Majlis Granlund.
Kajsa Kavat
18:35

Håkan Bråkan & Josef

Familiefilm med Axel Skogberg og Per Svensson.
Håkan Bråkan & Josef
20:00

Göta kanal 2: Kanalkampen

Svensk komedie fra 2006 med Janne "Loffe" Carlsson og Eva Röse.
Göta kanal 2: Kanalkampen
21:35

Drøm videre

Svensk drama fra 2017 med Evin Ahmad.
Drøm videre
23:10

Det store gennembrud

Svensk komedie fra 1999 med Björn Kjellman og Viveka Seldahl.
Det store gennembrud
01:00

Kim Novak badede aldrig ved Genesaret

Drama med Anton Lundqvist og Helena af Sandeberg.
Kim Novak badede aldrig ved Genesaret
02:35

Lys i mørket

Drama med Gunnar Björnstrand og Ingrid Thulin.
Lys i mørket
03:55

Hata Göteborg

Dramakomedi med Andreas Karoliussen og Nicolaj Schröder.
Hata Göteborg
Søndag 23/9
06:15

Rasmus på farten

Rasmus på farten
06:40

Peddersen og Findus Fornemt besøg

Børnefilm.
Peddersen og Findus Fornemt besøg
08:00

Pippi Langstrømpe

Tegnet familiefilm.
Pippi Langstrømpe
09:15

Lotte flytter hjemmefra

Svensk børnefilm fra 1993 efter Astrid Lindgrens historie.
Lotte flytter hjemmefra
10:35

Kalle Blomkvist - mesterdetektiven lever farligt

Familiefilm med Malte Forsberg og Cleas Malmberg.
Kalle Blomkvist - mesterdetektiven lever farligt
12:00

Emil fra Lønneberg

Emil fra Lønneberg
12:25

Det nye land

Drama med Mike Almayehu og Michalis Koutsogiannakis.
Det nye land
14:40

Adam og Eva

Komedie med Björn Kjellman og Josefin Nilsson.
Adam og Eva
16:20

Du er skrupskør, Madicken

Svensk børnefilm fra 1979 efter Astrid Lindgrens historie.
Du er skrupskør, Madicken
18:00

Gull-Pian

Kortfilm baseret på en Astrid Lindgren-historie.
Gull-Pian
18:25

Morrhår och Ärtor

Komedie med Gösta Ekman og Margaretha Krook.
Morrhår och Ärtor
20:00

Göta kanal 3

Svensk komedie fra 2009 med Janne "Loffe" Carlsson.
Göta kanal 3
21:30

Manden fra Mallorca

Svensk thriller fra 1984 med Sven Wollter og Tomas von Brömssen.
Manden fra Mallorca
23:15

Hem Ljuva Hem

Drama med Michael Nyqvist og Kristina Törnqvist.
Hem Ljuva Hem
01:00

En fyr og en pige

Komedie fra 1975 med Brasse Brännström.
En fyr og en pige
02:30

Svar med foto

Svensk drama fra 1999 med Samuel Fröler og Baiba Broka.
Svar med foto
04:00

Det store gennembrud

Svensk komedie fra 1999 med Björn Kjellman og Viveka Seldahl.
Det store gennembrud
Mandag 24/9
06:05

Pippi på de syv have

Svensk børnefilm fra 1970 efter Astrid Lindgrens historie.
Pippi på de syv have
07:45

Eva & Adam - fyra födelsedagar och ett fiasko

Svensk ungdomsfilm med Ellen Fjæstad og Carl-Robert Holmer-Kårell.
Eva & Adam - fyra födelsedagar och ett fiasko
09:15

Mamma, Pappa, Barn

Dramakomedie med Torkel Petersson og Maria Bonnevie.
Mamma, Pappa, Barn
10:55

Arn - Tempelridderen

Episk drama med Joakim Nätterqvist og Sofia Helin
Arn - Tempelridderen
13:10

Svenske helte

Svensk drama fra 1997 med Kent-Arne Dahlgren og Stefan Sundström.
Svenske helte
14:55

Kidz in da Hood

Svensk familiefilm fra 2006 med Gustaf Skarsgård.
Kidz in da Hood
16:30

Ugifte par

Svensk komedie fra 1997 med Lena Endre og Suzanne Reuter.
Ugifte par
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:25

Jim og piraterne Blom

Familiefilm af Hans Alfredson med Stellan Skarsgård.
Jim og piraterne Blom
20:00

7 millionærer

Komedie med Loa Falkman og Suzanne Reuter.
7 millionærer
21:35

Pensionat Oskar

Drama med Loa Falkman og Stina Ekblad.
Pensionat Oskar
23:15

Kronvidnet

Svensk dramathriller med Gösta Ekman og Marika Lagercrantz.
Kronvidnet
01:00

Jeg er med barn

Svensk komedie fra 1979 af Lasse Hallström med Magnus Härenstam.
Jeg er med barn
02:45

Münsters sag

Kriminaldrama med Sven Wollter og Thomas Hanzon.
Münsters sag
04:15

Hundetricket

Svensk komedie fra 2002 med Alexander Skarsgård.
Hundetricket
Tirsdag 25/9
06:05

Pippi stikker af

Svensk børnefilm fra 1970 efter Astrid Lindgrens historie.
Pippi stikker af
07:40

Göta kanal 3

Svensk komedie fra 2009 med Janne "Loffe" Carlsson.
Göta kanal 3
09:15

Drømmeprinsen - filmen om Em

Ungdomsdrama med Jenny Lindroth og Niclas Olund.
Drømmeprinsen - filmen om Em
11:00

Arn - Riget ved vejens ende

Drama med Joakim Nätterqvist og Sofia Helin.
play_arrow
Arn - Riget ved vejens ende
13:05

Hundetricket

Svensk komedie fra 2002 med Alexander Skarsgård.
Hundetricket
14:50

Sunes sommer

Komedie med Peter Haber og Andreas Hoffer.
Sunes sommer
16:20

Adam og Eva

Komedie med Björn Kjellman og Josefin Nilsson.
Adam og Eva
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:25

Troldungen på Krageøen

Svensk familiefilm fra 1965 efter Astrid Lindgrens fortællinger.
Troldungen på Krageøen
20:00

Reine og Mimmi i fjeldet

Komedie med Bertram Heribertson og Ing-Marie Carlsson.
Reine og Mimmi i fjeldet
21:35

Mamma, Pappa, Barn

Dramakomedie med Torkel Petersson og Maria Bonnevie.
Mamma, Pappa, Barn
23:15

Nattbuss 807

Drama med Jonte Halldén og Christian Moscoso.
Nattbuss 807
01:00

To fyre og en pige

Komedie med Brasse Brännström og Magnus Härenstam.
To fyre og en pige
02:50

Svenske helte

Svensk drama fra 1997 med Kent-Arne Dahlgren og Stefan Sundström.
Svenske helte
04:35

Svensson Svensson - filmen

Komedie med Suzanne Reuter og Allan Svensson.
Svensson Svensson - filmen
Onsdag 26/9
06:00

Pippi på de syv have

Tegnet familiefilm med Elin Larsson og Börje Ahlstedt.
Pippi på de syv have
07:15

Ulvepigen Misa Min

Familiefilm med Kim Jansson og Pierre Lindstedt.
Ulvepigen Misa Min
08:35

Klara

Svensk familiefilm fra 2010 af Alexander Moberg.
Klara
09:55

Det nye land

Drama med Mike Almayehu og Michalis Koutsogiannakis.
Det nye land
12:10

Hata Göteborg

Dramakomedi med Andreas Karoliussen og Nicolaj Schröder.
Hata Göteborg
13:35

Madicken på Junibacken

Svensk familiefilm fra 1980 efter Astrid Lindgrens bøger.
Madicken på Junibacken
14:55

En fyr og en pige

Komedie fra 1975 med Brasse Brännström.
En fyr og en pige
16:25

Morrhår och Ärtor

Komedie med Gösta Ekman og Margaretha Krook.
Morrhår och Ärtor
18:00

Brødrene Løvehjerte

Brødrene Løvehjerte
18:30

Kæmpen

Svensk drama fra 2016 af Johannes Nyholm.
Kæmpen
20:00

Gossip

Drama med Pernilla August og Helena Bergström.
play_arrow
Gossip
22:10

Den eneste vej

Svensk thrillerdrama fra 2017 med Daniel Cvetkovic.
Den eneste vej
23:35

Lommetyven

Svensk komedie fra 2006 af Henrik Sylvén.
Lommetyven
01:00

Manden på taget

Thriller med Carl Gustaf Lindstedt og Sven Wollter.
play_arrow
Manden på taget
02:50

Manden fra Mallorca

Svensk thriller fra 1984 med Sven Wollter og Tomas von Brömssen.
Manden fra Mallorca
SF Kanalen giver dig alle de elskede filmklassikere fra Svensk Filmindustri. oversigten over programmer finder du her på siden. Så uanset om du er til ‘Emil fra Lønneberg’ eller ‘Arn - Tempelridderen’, så kan du finde det på SF Kanalen. Stribevis af kvalitetsfilm fra den svenske filmproducent.

SF-kanalen viser i denne uge Ugifte par, Troldungen på Krageøen, To fyre og en pige, Carambole, Svar med foto, Når mørket falder, Englegård - næste sommer, Du er skrupskør, Madicken, Morrhår och Ärtor, Det nye land, Klara, Hundetricket, Sixten, Prinsessa, Adam og Eva, Moreno og stilheden, Ådalen 31, Angel, Mamma, Pappa, Barn, Pistevagt, Emma och Daniel - mötet, Reine og Mimmi i fjeldet, At være John-John, Black Jack, En fyr og en pige, Peddersen & Findus Det kattens år, Kidz in da Hood, Sejled' op ad åen, Svalen, katten, rosen, døden, Manden fra Mallorca, Nattbuss 807, Slutspil, Ulvepigen Misa Min, Hugo og Josefine, Lotte fra Ballademagergade, Svensson Svensson - filmen, Madicken på Junibacken, Kajsa Kavat, Håkan Bråkan & Josef, Göta kanal 2: Kanalkampen, Drøm videre, Det store gennembrud, Kim Novak badede aldrig ved Genesaret, Lys i mørket, Hata Göteborg, Peddersen og Findus Fornemt besøg, Pippi Langstrømpe, Lotte flytter hjemmefra, Kalle Blomkvist - mesterdetektiven lever farligt, Gull-Pian, Göta kanal 3, Hem Ljuva Hem, Pippi på de syv have, Eva & Adam - fyra födelsedagar och ett fiasko, Arn - Tempelridderen, Svenske helte, Jim og piraterne Blom, 7 millionærer, Pensionat Oskar, Kronvidnet, Jeg er med barn, Münsters sag, Pippi stikker af, Drømmeprinsen - filmen om Em, Arn - Riget ved vejens ende, Sunes sommer, Kæmpen, Gossip, Den eneste vej, Lommetyven, Manden på taget

SF-kanalen i dag
SF-kanalen i aften