Se hvor og hvornår VM-kampene vises!
30/04
30/4 2018 - 13:35

Se hvor og hvornår VM-kampene vises!

Del artikel:

Hvilke kanaler sender VM i fodbold? Hvornår skal Danmark spille i Rusland? De spørgsmål og mange flere, kan du finde svar på i vores skema, der løbende bliver opdateret.

Følg med på DR1 og TV2, når Danmark spiller med i VM i Rusland.

Følg med på DR1 og TV2, når Danmark spiller med i VM i Rusland.

VM i Rusland er en af årets helt store tv- og sportsbegivenheder. Du skal derfor selvfølgelig have alle muligheder for, at holde dig opdateret og kunne planlægge hvilke kampe du vil se. Vi har derfor lavet et skema, der viser alle kampe og kamptidspunkter under hele VM 2018 fra den 14. juni til den finalen den 15. juli. Skemaet vil blive løbende opdateret efterhånden som verdensmesterskaberne afvikles.

Allerede for fem år siden, faldt rettighederne til kampene på plads, således at de to landsdækkende kanaler TV 2 og DR1 vil vise alle kampene.

Kampene er blevet lige fordelt mellem de to kanaler, der også deler finalekampene ligeligt.

Skemaet nedenfor vil selvfølgelig blive opdateret, så snart den endelige fordeling er på plads.

Danmarks kampe er delt

Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold

Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold

12/10 2019 - 17:00

Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold

Danmarks kampe er delt mellem DR og TV2 på følgende måde:

Lørdag d. 16. juni kl. 18: Peru – Danmark (TV2)

Caroline Fleming er i jubel over Danmark

Caroline Fleming er i jubel over Danmark

15/9 2019 - 13:00

Caroline Fleming er i jubel over Danmark

Torsdag d. 21. juni kl. 14: Danmark – Australien (TV2)

Tirsdag d. 26. juni kl. 16: Danmark – Frankrig (DR1)

Lørdag d. 30. juni/søndag d. 1. juli: Mulig dansk 1/8-finale (DR1)

En eventuel dansk kvartfinale bliver vist på TV2.

Komplet sendeplan 

 

Torsdag 14. juni

17:00 - Rusland – Saudi Arabien TV2

 

Fredag 15. juni

14:00 -  Egypten – Uruguay TV2

17:00 - Marokko – Iran TV2

20:00 - Portugal – Spanien TV2

 

Lørdag 16. juni

12:00 - Frankrig – Australien DR1

15:00 - Argentina – Island DR1

18:00 - Peru – Danmark TV2

21:00 - Kroatien – Nigeria DR1

 

Søndag 17. juni

14:00 - Costa Rica – Serbien - DR1

17:00 - Tyskland – Mexico - TV2

20:00 - Brasilien – Schweiz - DR1

 

Mandag 18. juni

14:00 - Sverige – Sydkorea DR1

17:00 - Belgien – Panama TV2

20:00 - Tunesien – England DR1

 

Tirsdag 19. juni

14:00 - Colombia – Japan DR1

17:00 - Polen – Senegal TV2

20:00 - Rusland – Egypten TV2

 

Onsdag 20. juni

14:00 - Portugal – Marokko TV2

17:00 - Uruguay – Saudi Arabien TV2

20:00 - Iran – Spanien TV2

 

Torsdag 21. juni

14:00 - Danmark – Australien TV2

17:00 - Frankrig – Peru TV2

20:00 - Argentina – Kroatien DR1

 

Fredag 22. juni

14:00 - Brasilien – Costa Rica DR1

17:00 - Nigeria – Island DR1

20:00 - Serbien – Schweiz DR1

 

Lørdag 23. juni

14:00 - Belgien – Tunesien DR1

17:00 - Sydkorea – Mexico TV2

20:00 - Tyskland – Sverige TV2

 

Søndag 24. juni

14:00 - England – Panama DR1

17:00 - Japan – Senegal DR1

20:00 - Polen – Colombia TV2

 

Mandag 25. juni.

16:00 - Uruguay – Rusland TV2

16:00 - Saudi Arabien – Egypten TV2

20:00 - Iran – Portugal DR3

20:00 - Spanien – Marokko DR1

 

Tirsdag 26. juni.

16:00 - Danmark – Frankrig DR1

16:00 - Australien – Peru DR3

20:00 - Island – Kroatien DR1

20:00 - Nigeria – Argentina DR3

 

Onsdag 27. juni.

16:00 - Mexico – Sverige TV2

16:00 - Sydkorea – Tyskland TV2

20:00 - Serbien – Brasilien TV2

20:00 - Schweiz – Costa Rica TV2

 

Torsdag 28. juni.

16:00 - Senegal – Colombia DR1

16:00 - Japan – Polen DR1

20:00 - Panama – Tunesien TV2

20:00 - England – Belgien TV2

 

Lørdag 30. juni.

16:00 - 1C-2D Ottendedelsfinale

20:00 - 1A-2B Ottendedelsfinale

 

Søndag 1. juli.

16:00 - 1B-2A Ottendedelsfinale

20:00 - 1D-2C Ottendedelsfinale

 

Mandag 2. juli.

16:00 - 1E-2F Ottendedelsfinale

20:00 - 1G-2H Ottendedelsfinale

 

Tirsdag 3. juli.

16:00 - 1F-2E Ottendedelsfinale

20:00 - 1H-2G Ottendedelsfinale

 

Fredag 6. juli.

16:00 - W49-W50 Kvartfinale

20:00 - W53-W54 Kvartfinale

 

Lørdag 7. juli.

16:00 - W55-W56 Kvartfinale

20:00 - W51-W52 Kvartfinale

 

Tirsdag 10. juli.

20:00 - W57-W58 Semifinale

 

Onsdag 11. juli.

20:00 - W59-W60 Semifinale

 

Lørdag 14. juli.

16:00 Bronzefinale

 

Søndag 15. juli.

17:00 FINALE



Sara Bro bliver vært på legendarisk program
16/10 2019

Sara Bro bliver vært på legendarisk program

Sara Bro bliver vært på legendarisk program
Janni Ree har ondt i røven
16/10 2019

Janni Ree har ondt i røven

Janni Ree har ondt i røven
Verdensstjerne fejrer milepæl med billede uden en trevl på kroppen
16/10 2019

Verdensstjerne fejrer milepæl med billede uden en trevl på kroppen

Verdensstjerne fejrer milepæl med billede uden en trevl på kroppen
Kan du se, hvorfor Instagram går amok over dette billede?
15/10 2019

Kan du se, hvorfor Instagram går amok over dette billede?

Kan du se, hvorfor Instagram går amok over dette billede?
Sarah Louise stopper: Vil ikke føle sig som en luder
15/10 2019

Sarah Louise stopper: Vil ikke føle sig som en luder

Sarah Louise stopper: Vil ikke føle sig som en luder
Nyt projekt på vej fra Geggo
15/10 2019

Nyt projekt på vej fra Geggo

Nyt projekt på vej fra Geggo
Vender tilbage til 'Vild med dans'!
14/10 2019

Vender tilbage til 'Vild med dans'!

Vender tilbage til 'Vild med dans'!
Lea Kessler er forvist til kælderen
14/10 2019

Lea Kessler er forvist til kælderen

Lea Kessler er forvist til kælderen
Ålen hopper i forklædet i efterårsferien
13/10 2019

Ålen hopper i forklædet i efterårsferien

Ålen hopper i forklædet i efterårsferien
Pilou Asbæk går efter ministerpost
13/10 2019

Pilou Asbæk går efter ministerpost

Pilou Asbæk går efter ministerpost
Populær serie søger nye deltagere
12/10 2019

Populær serie søger nye deltagere

Populær serie søger nye deltagere
Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold
12/10 2019

Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold

Nicklas og Caroline rusker op i deres forhold