Se hvor og hvornår VM-kampene vises!
30/4 2018 - 13:35

Se hvor og hvornår VM-kampene vises!

Del artikel:

Hvilke kanaler sender VM i fodbold? Hvornår skal Danmark spille i Rusland? De spørgsmål og mange flere, kan du finde svar på i vores skema, der løbende bliver opdateret.

Følg med på DR1 og TV2, når Danmark spiller med i VM i Rusland.

Følg med på DR1 og TV2, når Danmark spiller med i VM i Rusland.

VM i Rusland er en af årets helt store tv- og sportsbegivenheder. Du skal derfor selvfølgelig have alle muligheder for, at holde dig opdateret og kunne planlægge hvilke kampe du vil se. Vi har derfor lavet et skema, der viser alle kampe og kamptidspunkter under hele VM 2018 fra den 14. juni til den finalen den 15. juli. Skemaet vil blive løbende opdateret efterhånden som verdensmesterskaberne afvikles.

Allerede for fem år siden, faldt rettighederne til kampene på plads, således at de to landsdækkende kanaler TV 2 og DR1 vil vise alle kampene.

Kampene er blevet lige fordelt mellem de to kanaler, der også deler finalekampene ligeligt.

Skemaet nedenfor vil selvfølgelig blive opdateret, så snart den endelige fordeling er på plads.

Danmarks kampe er delt

Dansk fodboldstjerne forladt af kæresten efter voldsdom!

Dansk fodboldstjerne forladt af kæresten efter voldsdom!

8/7 2018 - 08:19

Dansk fodboldstjerne forladt af kæresten efter voldsdom!

Danmarks kampe er delt mellem DR og TV2 på følgende måde:

Lørdag d. 16. juni kl. 18: Peru – Danmark (TV2)

Se Nicklas Bendtners nye vilde look!

Se Nicklas Bendtners nye vilde look!

29/6 2018 - 10:09

Se Nicklas Bendtners nye vilde look!

Torsdag d. 21. juni kl. 14: Danmark – Australien (TV2)

Tirsdag d. 26. juni kl. 16: Danmark – Frankrig (DR1)

Lørdag d. 30. juni/søndag d. 1. juli: Mulig dansk 1/8-finale (DR1)

En eventuel dansk kvartfinale bliver vist på TV2.

Komplet sendeplan 

 

Torsdag 14. juni

17:00 - Rusland – Saudi Arabien TV2

 

Fredag 15. juni

14:00 -  Egypten – Uruguay TV2

17:00 - Marokko – Iran TV2

20:00 - Portugal – Spanien TV2

 

Lørdag 16. juni

12:00 - Frankrig – Australien DR1

15:00 - Argentina – Island DR1

18:00 - Peru – Danmark TV2

21:00 - Kroatien – Nigeria DR1

 

Søndag 17. juni

14:00 - Costa Rica – Serbien - DR1

17:00 - Tyskland – Mexico - TV2

20:00 - Brasilien – Schweiz - DR1

 

Mandag 18. juni

14:00 - Sverige – Sydkorea DR1

17:00 - Belgien – Panama TV2

20:00 - Tunesien – England DR1

 

Tirsdag 19. juni

14:00 - Colombia – Japan DR1

17:00 - Polen – Senegal TV2

20:00 - Rusland – Egypten TV2

 

Onsdag 20. juni

14:00 - Portugal – Marokko TV2

17:00 - Uruguay – Saudi Arabien TV2

20:00 - Iran – Spanien TV2

 

Torsdag 21. juni

14:00 - Danmark – Australien TV2

17:00 - Frankrig – Peru TV2

20:00 - Argentina – Kroatien DR1

 

Fredag 22. juni

14:00 - Brasilien – Costa Rica DR1

17:00 - Nigeria – Island DR1

20:00 - Serbien – Schweiz DR1

 

Lørdag 23. juni

14:00 - Belgien – Tunesien DR1

17:00 - Sydkorea – Mexico TV2

20:00 - Tyskland – Sverige TV2

 

Søndag 24. juni

14:00 - England – Panama DR1

17:00 - Japan – Senegal DR1

20:00 - Polen – Colombia TV2

 

Mandag 25. juni.

16:00 - Uruguay – Rusland TV2

16:00 - Saudi Arabien – Egypten TV2

20:00 - Iran – Portugal DR3

20:00 - Spanien – Marokko DR1

 

Tirsdag 26. juni.

16:00 - Danmark – Frankrig DR1

16:00 - Australien – Peru DR3

20:00 - Island – Kroatien DR1

20:00 - Nigeria – Argentina DR3

 

Onsdag 27. juni.

16:00 - Mexico – Sverige TV2

16:00 - Sydkorea – Tyskland TV2

20:00 - Serbien – Brasilien TV2

20:00 - Schweiz – Costa Rica TV2

 

Torsdag 28. juni.

16:00 - Senegal – Colombia DR1

16:00 - Japan – Polen DR1

20:00 - Panama – Tunesien TV2

20:00 - England – Belgien TV2

 

Lørdag 30. juni.

16:00 - 1C-2D Ottendedelsfinale

20:00 - 1A-2B Ottendedelsfinale

 

Søndag 1. juli.

16:00 - 1B-2A Ottendedelsfinale

20:00 - 1D-2C Ottendedelsfinale

 

Mandag 2. juli.

16:00 - 1E-2F Ottendedelsfinale

20:00 - 1G-2H Ottendedelsfinale

 

Tirsdag 3. juli.

16:00 - 1F-2E Ottendedelsfinale

20:00 - 1H-2G Ottendedelsfinale

 

Fredag 6. juli.

16:00 - W49-W50 Kvartfinale

20:00 - W53-W54 Kvartfinale

 

Lørdag 7. juli.

16:00 - W55-W56 Kvartfinale

20:00 - W51-W52 Kvartfinale

 

Tirsdag 10. juli.

20:00 - W57-W58 Semifinale

 

Onsdag 11. juli.

20:00 - W59-W60 Semifinale

 

Lørdag 14. juli.

16:00 Bronzefinale

 

Søndag 15. juli.

17:00 FINALE



Mascha Vang udnyttet på nettet!
17/7 2018

Mascha Vang udnyttet på nettet!

Mascha Vang udnyttet på nettet!
Dronning Margrethe dukkede pludselig op på strøget!
17/7 2018

Dronning Margrethe dukkede pludselig op på strøget!

Dronning Margrethe dukkede pludselig op på strøget!
Jacob Haugaards kone i voldsomt biluheld!
16/7 2018

Jacob Haugaards kone i voldsomt biluheld!

Jacob Haugaards kone i voldsomt biluheld!
Populær dansk tv-serie solgt til USA!
16/7 2018

Populær dansk tv-serie solgt til USA!

Populær dansk tv-serie solgt til USA!
Mary overtager grevinde Alexandras job!
16/7 2018

Mary overtager grevinde Alexandras job!

Mary overtager grevinde Alexandras job!
Niclas Bendter scorer dansk topmodel!
15/7 2018

Niclas Bendter scorer dansk topmodel!

Niclas Bendter scorer dansk topmodel!
Se tidligere Disney-stjerne smide tøjet!
15/7 2018

Se tidligere Disney-stjerne smide tøjet!

Se tidligere Disney-stjerne smide tøjet!
Derfor vil Hollywood-stjerne ikke længere lave sexscener!
15/7 2018

Derfor vil Hollywood-stjerne ikke længere lave sexscener!

Derfor vil Hollywood-stjerne ikke længere lave sexscener!
Vild med dans-stjerne er blevet gift!
15/7 2018

Vild med dans-stjerne er blevet gift!

Vild med dans-stjerne er blevet gift!
Kris Jenner fortryder hun var utro!
14/7 2018

Kris Jenner fortryder hun var utro!

Kris Jenner fortryder hun var utro!
Irina Babenko er sammen med kæresten igen!
14/7 2018

Irina Babenko er sammen med kæresten igen!

Irina Babenko er sammen med kæresten igen!
Se Sarah Louises vilde bikinikrop!
14/7 2018

Se Sarah Louises vilde bikinikrop!

Se Sarah Louises vilde bikinikrop!